پس از تأسيس جمعيت هلال احمر در سال 1301 و با وقوع زلزله اي در خرداد 1302 در شرق خراسان و سه ماه بعد در سيرجان و كرمان و جاري شدن سيلاب هاي گسترده در همان سال در استان هاي گيلان، مازندران ، آذربايجان شرقي و اصفهان زندگي بسياري از هموطنان به مخاطره افتاد و باعث تلفات و خسارات بسياري گرديد.
در اين سوانح اولين استمداد ملي براي كمك به آسيب ديدگان در سطح كشور صورت . اين استمداد جرقه اي براي سازماندهي تشكیلاتي سازمان امداد ونجات جمعيت هلال احمر شد.
اولين آئين نامه خدمات امدادي در سال 1347 هجري شمسي مسئوليت ارائه خدمات امدادي درماني به آسيب ديدگان سوانح و بلاياي طبيعي در زمان صلح به تصويب هيئت مركزي جمعيت رسيد . اولين تشكيلات رسمي امداد به صورت منظم با استخدام نيروهاي تمام وقت جهت ادارات سازمان مركزي امداد كل در سال 1350 آغاز به كار نمود.
با پيروزي انقلاب اسلامي در سال 1357 و استقرار نظام جمهوري اسلامي ايران همراه با دگرگون شدن ساختار كلي جمعيت و جدا شدن بخش درمان از فعالیت های آن ،عمده وظایف جمعیت به خدمات امدادي در سوانح، جوانان و خدمات حمايتي معطوف شد و با وقوع جنگ تحميلي توسط كشور عراق در سال 1360 فعاليت هاي سازمان امداد و نجات به تربيت و تأمين نيروهاي انساني در زمينه هاي درماني، فني خدماتي، پشتيباني و اراده خدمات امدادي به مجروحين و مصدومين جنگ تحميلي معطوف گردید.
خدمات ارزنده سازمان امداد و نجات در عمليات هاي گسترده ملي و بين المللي از جمله زلزله سال های  69 رودبار ، 82 بم  ، بحران آوارگان عراقي در سال 1370 ، امدادو نجات در حوادث جاده ای و کوهستان ، امدادرسانی در سیل پاکستان، زلزله و سونامی ژاپن ، قحطی و خشکسالی در سومالی و .... موجب گرديد جمعيت هلال احمرجمهوري اسلامي ايران جايگاه ويژه اي را در بين جمعيت هاي صليب سرخ و هلال احمر كسب كند و به عنوان يكي از ده جمعيت قدرتمند جهان درپاسخ‌گويي به سوانح و حوادث مطرح گردد .

-----------------------------------------------

 

جمعیت هلال احمر استان در بخش امداد و نجات

 

افتتاح پایگاه ثابت امداد جاده ای اسب هونی تالش در محور اسالم به خلخال -افتتاح پایگاه دریایی انزلی -افزایش افضای انبار های امدادی و تجهیز آن به کالاهای اساسی -افتتاح خانه امدادگر -راه اندازی مرکز (EOC)ندای امداد افزایش پایگاههای ثابت امداد جاد ه ای -افزایش فضاهای آموزشی جهت تربیت نیروی انسانی -افرایش فضای انبارهای امدادی تا بیش از 7100 متر مربع  فضای امدادی  (که در حال حاضر جمعیت گیلان دارای  17 باب  در سراسر استان   جهت  تجهیز امکانات و دپوی کالاهای مورد نیاز در هنگام بروز حوادث و روز سیستم  به روز می باشد) - افزایش پایگاهها از 3پایگاه در سال 85  به  10 پایگاه ثابت امداد جاده ای در حال حاضر  در مناطق حادثه خیز و پرتردد استان -  احداث اردوگاه چند منظوره چاف لنگرود جهت آموزش های علمی و تخصصی امدادگران  - افتتاح مرکزعلمی کاربردی هلال گیلان با پذیرش  393 دانشجو در رشته های (  امداد و سوانح و ایمنی آتش نشانی با گرایش نجات) -تکمیل مرکز کنترل عملیات ( EOC) ارتقاء کیفیت ارتباطات استان - خرید تجهیزات رادیویی -  افزایش مراکز تکرار کننده رادیویی -  افزایش شعب از 13  شعبه به 16 شعبه راه اندازی داروخانه تخصصی لاهیجان که تامین کننده داروهای خاص و شیمی درمانی بیماران شرق گیلان و غرب مازندران می باشد-  افزایش ناوگان خودرویی جمعیت از 67 دستگاه به 119 دستگاه در سال 1390 - تشکیل شورای امدادگران معاونت امداد استان اکنون دارای 110 مربی جهت تدریس در دوره های عمومی و 65 مربی جهت تدریس و در دوره های پنج گانه تخصصی(سیلاب ، آوار ، جاده ، فضای معلق ، کوهستان ) و  957 امدادگر  مجرب می باشد. ، حمایت روانی امدادگران طرح های جاد ه ای به اردوی تفریحی آموزشی خرید تجهیزات برای آمادگی بیشتر 29 تیم امدادی و اجرای دوره های بازآموزی برای 957 امدادگر و نجاتگر آماده ارایه خدمات به عموم می باشد .

 

 

ورود کاربران

آمار بازدید سایت

2278451
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1567
2724
4291
2263610
47994
60299
2278451
آی‌پی شما: 54.167.216.239
امروز: دوشنبه، 07 خرداد 1397 - ساعت: 09:03:24
JoomShaper